| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.024" (0.61mm) |
| Diameter - Outside: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.132" (3.35mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.380" (9.65mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 26.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70399CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.00,W= .026 |
In Stock: 987 $6.29000 |
|
70389CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .44,W= .026 |
In Stock: 975 $6.29000 |
|
70361CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.50,W= .022 |
In Stock: 867 $6.29000 |
|
70364CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .31,W= .024 |
In Stock: 856 $6.29000 |
|
70349CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .63,W= .022 |
In Stock: 827 $6.29000 |
|
71720CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.75,W= .045 |
In Stock: 733 $6.29000 |
|
70388CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .38,W= .026 |
In Stock: 719 $6.29000 |
|
71123CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .69,W= .040 |
In Stock: 695 $6.29000 |
|
70346CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .44,W= .022 |
In Stock: 687 $6.29000 |
|
70355CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .94,W= .022 |
In Stock: 637 $6.29000 |