| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.022" (0.56mm) |
| Diameter - Outside: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.136" (3.45mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.440" (11.18mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 17.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70355CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .94,W= .022 |
In Stock: 637 $6.29000 |
|
70393CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .69,W= .026 |
In Stock: 613 $6.29000 |
|
71678CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.50,W= .058 |
In Stock: 610 $6.29000 |
|
70387CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .31,W= .026 |
In Stock: 602 $6.29000 |
|
70358CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.25,W= .022 |
In Stock: 585 $6.29000 |
|
70380CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.25,W= .024 |
In Stock: 585 $6.29000 |
|
70347CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .50,W= .022 |
In Stock: 580 $6.29000 |
|
70385CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 2.00,W= .024 |
In Stock: 556 $6.29000 |
|
12057CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 1.06,W= .120 |
In Stock: 547 $6.29000 |
|
70369CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .63,W= .024 |
In Stock: 530 $6.29000 |