| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.022" (0.56mm) |
| Diameter - Outside: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.136" (3.45mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.380" (9.65mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 20.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70386CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .25,W= .026 |
In Stock: 2,451 $6.29000 |
|
70362CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.75,W= .022 |
In Stock: 2,059 $6.29000 |
|
70348CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .56,W= .022 |
In Stock: 1,950 $6.29000 |
|
70367CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .50,W= .024 |
In Stock: 1,872 $6.29000 |
|
70366CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .44,W= .024 |
In Stock: 1,736 $6.29000 |
|
S-289CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 3.75,W= .062 |
In Stock: 1,612 $6.29000 |
|
70391CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .56,W= .026 |
In Stock: 1,573 $6.29000 |
|
70363CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .25,W= .024 |
In Stock: 1,555 $6.29000 |
|
70378CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.00,W= .024 |
In Stock: 1,489 $6.29000 |
|
70352CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .81,W= .022 |
In Stock: 1,333 $6.29000 |