| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.051 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.480" L x 0.469" W (37.60mm x 11.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.917" (23.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F513JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $184.26000 |
![]() |
CMR08F433FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $185.20000 |
![]() |
CMR08F473GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $185.23000 |
CMR08F913FOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $185.49000 |
|
![]() |
CMR08F823FPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $186.05000 |
![]() |
CMR08F913GPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $188.24000 |
CMR08F683FOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $192.38000 |
|
![]() |
CMR08F623FPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $195.32000 |
![]() |
CMR08F683GPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $195.32000 |
CMR08F513FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $197.66000 |