| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.091 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.500" L x 0.500" W (38.10mm x 12.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.941" (23.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F823FPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $186.05000 |
![]() |
CMR08F913GPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $188.24000 |
CMR08F683FOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $192.38000 |
|
![]() |
CMR08F623FPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $195.32000 |
![]() |
CMR08F683GPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $195.32000 |
CMR08F513FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $197.66000 |
|
![]() |
CMR08F473FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $200.34000 |
![]() |
CMR08F513GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $200.82000 |
![]() |
CMR08F913FPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $204.04000 |
27130B182JO0Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1800PF 5% 3KV BOX |
In Stock: 0 $209.33000 |