| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.068 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.480" L x 0.469" W (37.60mm x 11.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.917" (23.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F623FPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $195.32000 |
![]() |
CMR08F683GPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $195.32000 |
CMR08F513FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $197.66000 |
|
![]() |
CMR08F473FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $200.34000 |
![]() |
CMR08F513GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $200.82000 |
![]() |
CMR08F913FPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $204.04000 |
27130B182JO0Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1800PF 5% 3KV BOX |
In Stock: 0 $209.33000 |
|
![]() |
CMR08F683FPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $211.63000 |
![]() |
CMR08F513FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $217.43000 |
294300B102JO2Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1000PF 5% 30KV AXIAL |
In Stock: 0 $972.04400 |