| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.022 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.421" L x 0.311" W (36.10mm x 7.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F303GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $108.59000 |
![]() |
CMR08F243GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $108.83500 |
CMR08F303JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 30000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $108.98000 |
|
CMR08F273GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 27000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $109.17000 |
|
CMR08F513JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $109.21500 |
|
CMR08F433FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 43000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $109.81000 |
|
CMR08F473GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $109.85000 |
|
![]() |
CMR08F393FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $110.11500 |
CMR08F823FOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $110.30000 |
|
![]() |
CMR08F273JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $110.57500 |