| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.047 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.469" L x 0.449" W (37.30mm x 11.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F393FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $110.11500 |
CMR08F823FOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $110.30000 |
|
![]() |
CMR08F273JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $110.57500 |
![]() |
CMR08F473JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $110.86500 |
CMR08F913GOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $111.62000 |
|
![]() |
CMR08F433GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $111.62000 |
![]() |
CMR08F753FPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $111.95500 |
![]() |
CMR08F823GPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $112.18500 |
![]() |
CMR08F913JPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $112.85500 |
![]() |
CMR08F563FPCMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $114.69500 |