| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.027 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.429" L x 0.331" W (36.30mm x 8.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F473JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $110.86500 |
CMR08F913GOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $111.62000 |
|
![]() |
CMR08F433GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $111.62000 |
![]() |
CMR08F753FPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $111.95500 |
![]() |
CMR08F823GPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $112.18500 |
![]() |
CMR08F913JPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $112.85500 |
![]() |
CMR08F563FPCMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $114.69500 |
CMR08F393JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 39000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $114.74000 |
|
CMR08F333FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 33000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $114.87000 |
|
CMR08F623FOCMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $115.79500 |