| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.047 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.469" L x 0.449" W (37.30mm x 11.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR08F433GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 43000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $101.50000 |
|
CMR08F753FOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 75000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $101.74500 |
|
CMR08F823GOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $101.99500 |
|
![]() |
CMR08F393GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $102.15000 |
![]() |
CMR08F433JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $102.15000 |
CMR08F913JOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $102.60000 |
|
![]() |
CMR08F363FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $103.08000 |
![]() |
CMR08F823JPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $103.08000 |
![]() |
CMR08F753GPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $103.50000 |
CMR08F563FOCMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $104.28500 |