| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.043 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.461" L x 0.421" W (37.10mm x 10.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR08F913JOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $102.60000 |
|
![]() |
CMR08F363FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $103.08000 |
![]() |
CMR08F823JPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $103.08000 |
![]() |
CMR08F753GPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $103.50000 |
CMR08F563FOCMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $104.28500 |
|
![]() |
CMR08F563GPCMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $106.11000 |
CMR08F683JOCMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $106.30000 |
|
CMR08F333GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 33000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $106.43000 |
|
CMR08F303FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 30000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $106.59000 |
|
CMR08F243FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 24000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $106.60500 |