| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.056 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.461" L x 0.421" W (37.10mm x 10.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F563GPCMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $106.11000 |
CMR08F683JOCMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $106.30000 |
|
CMR08F333GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 33000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $106.43000 |
|
CMR08F303FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 30000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $106.59000 |
|
CMR08F243FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 24000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $106.60500 |
|
CMR08F623GOCMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $107.12500 |
|
CMR08F363JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $107.46000 |
|
![]() |
CMR08F333JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $107.70500 |
![]() |
CMR08F273FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $107.86500 |
![]() |
CMR08F623JPCMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $108.17000 |