| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CM07 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.02 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.831" L x 0.449" W (21.10mm x 11.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.921" (23.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FF133FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $47.46600 |
CD42FA823FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.082UF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $47.47500 |
|
![]() |
CMR07F103GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $47.64600 |
CMR07F163FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 16000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $47.64667 |
|
![]() |
CMR07F682FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $47.88000 |
![]() |
CDV30FF153FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $47.95200 |
CD7FA152FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1500PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $48.09280 |
|
CMR07F822FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $48.15000 |
|
CD42FC683FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.068UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $48.18160 |
|
CMR03F331GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $48.24000 |