| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8200 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.791" L x 0.319" W (20.10mm x 8.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR07F752GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $47.32200 |
CD42FD473FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.047UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $47.35500 |
|
CM07FD203GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $47.41500 |
|
![]() |
CDV30FF133FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $47.46600 |
CD42FA823FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.082UF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $47.47500 |
|
![]() |
CMR07F103GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $47.64600 |
CMR07F163FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 16000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $47.64667 |
|
![]() |
CMR07F682FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $47.88000 |
![]() |
CDV30FF153FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $47.95200 |
CD7FA152FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1500PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $48.09280 |