| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.062 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.469" L x 0.449" W (37.30mm x 11.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.921" (23.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR07F912FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $47.07000 |
![]() |
CDV30FF113FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $47.10600 |
![]() |
CDV30FF123FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $47.10600 |
![]() |
CMR07F822JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $47.19600 |
![]() |
CMR07F752GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $47.32200 |
CD42FD473FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.047UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $47.35500 |
|
CM07FD203GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $47.41500 |
|
![]() |
CDV30FF133FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $47.46600 |
CD42FA823FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.082UF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $47.47500 |
|
![]() |
CMR07F103GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $47.64600 |