| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDS30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.03 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.438" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.760" L x 0.390" W (19.30mm x 9.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.831" (21.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD30FA363FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.036UF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $46.93500 |
|
CD30FC303FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.03UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $46.93500 |
|
![]() |
CMR07F113JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $46.94400 |
CD42FC623GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.062UF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $46.96500 |
|
![]() |
CMR07F912FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $47.07000 |
![]() |
CDV30FF113FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $47.10600 |
![]() |
CDV30FF123FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $47.10600 |
![]() |
CMR07F822JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $47.19600 |
![]() |
CMR07F752GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $47.32200 |
CD42FD473FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.047UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $47.35500 |