| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 390 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.189" W (6.90mm x 4.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.252" (6.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR07F133FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $44.91000 |
CMR07F153FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $44.92833 |
|
CD30FA363GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.036UF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $45.01500 |
|
CD30FC303GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.03UF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $45.01500 |
|
CD7FA132FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1300PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $45.07250 |
|
CMR07F183JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.19833 |
|
CMR07F123JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.32333 |
|
![]() |
CMR07F682GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $45.36000 |
CMR07F752FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.39667 |
|
CMR07F113GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.46833 |