| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD7 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1300 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.173" (4.40mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.331" L x 0.173" W (8.40mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.311" (7.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F183JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.19833 |
|
CMR07F123JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.32333 |
|
![]() |
CMR07F682GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $45.36000 |
CMR07F752FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.39667 |
|
CMR07F113GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.46833 |
|
![]() |
CDV30FF912FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 15 $45.50400 |
CMR07F822GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.54000 |
|
CMR03F401GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 400PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $45.54000 |
|
CMR07F912JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.61167 |
|
![]() |
CD42FD473KP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $45.64800 |