| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.03 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.831" L x 0.461" W (21.10mm x 11.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.921" (23.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD7FA132FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1300PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $45.07250 |
|
CMR07F183JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.19833 |
|
CMR07F123JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.32333 |
|
![]() |
CMR07F682GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $45.36000 |
CMR07F752FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.39667 |
|
CMR07F113GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.46833 |
|
![]() |
CDV30FF912FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 15 $45.50400 |
CMR07F822GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.54000 |
|
CMR03F401GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 400PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $45.54000 |
|
CMR07F912JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.61167 |