| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8200 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.791" L x 0.319" W (20.10mm x 8.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CM07FD183JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $39.37500 |
|
CMR07F153JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $39.38429 |
|
![]() |
CMR07F113FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $39.40167 |
![]() |
CMR07F752GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $39.40167 |
CM07FD153FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $39.42000 |
|
![]() |
CMR07F123GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $39.45667 |
![]() |
CMR07F133JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $39.45667 |
![]() |
CDV30FF133GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.54667 |
CD42FA753GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.075UF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $39.55500 |
|
![]() |
CDV30FF622FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.56333 |