| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.013 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.811" L x 0.370" W (20.60mm x 9.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FF133GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.54667 |
CD42FA753GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.075UF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $39.55500 |
|
![]() |
CDV30FF622FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.56333 |
![]() |
CDV30FF682FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.56333 |
![]() |
CDV30FF752FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.56333 |
![]() |
CDV30FF822FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.56333 |
CD42FD503JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.05UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $39.66000 |
|
CD42FD513JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.051UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $39.66000 |
|
CD30FA363JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.036UF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $39.73500 |
|
CD30FC303JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.03UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $39.73500 |