| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CM07 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.018 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.429" W (20.80mm x 10.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F153JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $39.38429 |
|
![]() |
CMR07F113FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $39.40167 |
![]() |
CMR07F752GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $39.40167 |
CM07FD153FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $39.42000 |
|
![]() |
CMR07F123GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $39.45667 |
![]() |
CMR07F133JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $39.45667 |
![]() |
CDV30FF133GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.54667 |
CD42FA753GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.075UF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $39.55500 |
|
![]() |
CDV30FF622FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.56333 |
![]() |
CDV30FF682FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.56333 |