| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5600 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 1 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.339" W (20.30mm x 8.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FJ392FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.02333 |
CMR07F682JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $39.04143 |
|
CD30FA333FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $39.18000 |
|
![]() |
CDV30FF113GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.25833 |
![]() |
CDV30FF123GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.25833 |
![]() |
CD42FD393JP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 6 $39.36667 |
![]() |
CMR07F822JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $39.36667 |
CM07FD183JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $39.37500 |
|
CMR07F153JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $39.38429 |
|
![]() |
CMR07F113FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $39.40167 |