| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 220 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.150" W (6.90mm x 3.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.220" (5.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CM07FD163GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 16000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $38.82000 |
|
![]() |
CMR06F392FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $38.86143 |
![]() |
CDV30FF103GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $38.86167 |
![]() |
CDV30FF562FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $38.89833 |
![]() |
CDV30FJ392FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.02333 |
CMR07F682JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $39.04143 |
|
CD30FA333FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $39.18000 |
|
![]() |
CDV30FF113GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.25833 |
![]() |
CDV30FF123GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $39.25833 |
![]() |
CD42FD393JP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 6 $39.36667 |