| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4300 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.689" L x 0.331" W (17.50mm x 8.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.571" (14.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR07F512GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $38.48429 |
CMR07F562FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $38.55571 |
|
![]() |
CDV30FH432FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $38.57333 |
![]() |
CDV30FJ432FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $38.57333 |
CMR07F622GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $38.62857 |
|
![]() |
CDV30FF502FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $38.68167 |
![]() |
CDV30FF512FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $38.68167 |
CMR03F221GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 220PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $38.77143 |
|
CM07FD163GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 16000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $38.82000 |
|
![]() |
CMR06F392FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $38.86143 |