| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 270 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.161" W (6.90mm x 4.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.228" (5.80mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FF113GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.65857 |
![]() |
CDV30FF123GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.65857 |
CD42FA753JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.075UF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $37.71000 |
|
CMR07F822JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $37.77143 |
|
![]() |
CMR07F682JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $37.77143 |
CMR07F113FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $37.81000 |
|
CMR07F752GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $37.81000 |
|
![]() |
CDV30FH622FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.85333 |
![]() |
CDV30FH682FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.85333 |
![]() |
CMR07F682GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $37.85429 |