| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6800 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.780" L x 0.299" W (19.80mm x 7.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.870" (22.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F113FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $37.81000 |
|
CMR07F752GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $37.81000 |
|
![]() |
CDV30FH622FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.85333 |
![]() |
CDV30FH682FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.85333 |
![]() |
CMR07F682GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $37.85429 |
CMR07F752FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $37.87143 |
|
CD30FC273FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $37.87500 |
|
CMR07F123GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $37.88571 |
|
CMR07F133JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 13000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $37.88571 |
|
CMR03F391JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $37.88625 |