| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 390 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.189" W (6.90mm x 4.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.252" (6.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FF912GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.94333 |
CMR07F822GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $37.94429 |
|
![]() |
CDV30FF133GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.96143 |
![]() |
CDV30FF622FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.98143 |
![]() |
CDV30FF682FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.98143 |
![]() |
CMR06F472GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $37.99857 |
CMR07F912JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $38.01571 |
|
![]() |
CDV30FF472FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $38.01667 |
CMR07F123FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $38.14143 |
|
![]() |
CDV30FH752GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $38.19667 |