| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.075 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.469" L x 0.441" W (37.30mm x 11.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F822JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $37.77143 |
|
![]() |
CMR07F682JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $37.77143 |
CMR07F113FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $37.81000 |
|
CMR07F752GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $37.81000 |
|
![]() |
CDV30FH622FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.85333 |
![]() |
CDV30FH682FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.85333 |
![]() |
CMR07F682GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $37.85429 |
CMR07F752FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $37.87143 |
|
CD30FC273FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $37.87500 |
|
CMR07F123GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $37.88571 |