| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 9100 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.791" L x 0.331" W (20.10mm x 8.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD4CD080JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8PF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.87750 |
|
CD42FD333FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.88500 |
|
CMR07F512GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.93625 |
|
![]() |
CMR06F362FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $36.99000 |
![]() |
CMR07F123JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $37.02571 |
![]() |
CDV30FH502FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.02667 |
![]() |
CDV30FH512FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.02667 |
![]() |
CDV30FH432FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.03143 |
![]() |
CMR06F432FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $37.06857 |
![]() |
CDV30FF502FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.10714 |