| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD4 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Features: | RF, High Frequency |
| Size / Dimension: | 0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.220" (5.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD42FD333FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.88500 |
|
CMR07F512GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.93625 |
|
![]() |
CMR06F362FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $36.99000 |
![]() |
CMR07F123JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $37.02571 |
![]() |
CDV30FH502FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.02667 |
![]() |
CDV30FH512FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.02667 |
![]() |
CDV30FH432FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.03143 |
![]() |
CMR06F432FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $37.06857 |
![]() |
CDV30FF502FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.10714 |
![]() |
CDV30FF512FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $37.10714 |