| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3600 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.681" L x 0.299" W (17.30mm x 7.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F123JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.51125 |
|
![]() |
CMR07F512FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $35.51143 |
CM07FD163JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 16000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.56500 |
|
![]() |
CDV30FF392FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.58714 |
CMR07F113GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.66250 |
|
CMR03F361JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $35.68250 |
|
CMR06F472FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.68250 |
|
CMR07F752JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.68250 |
|
CMR03F401GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 400PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $35.70125 |
|
CD42FD393GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.039UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.74500 |