| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.027 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.429" W (20.80mm x 10.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR07F103JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $35.05500 |
CMR07F512JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.11250 |
|
CMR03F391GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $35.13111 |
|
![]() |
CMR06F392GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $35.13125 |
![]() |
CDV30FF432FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.16857 |
![]() |
CDV30FH472GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.16857 |
![]() |
CDV30FF103FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.24571 |
![]() |
CDV30FF103FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 42 $35.24571 |
![]() |
CDV30FH332FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.32143 |
![]() |
CDV30FH362FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.32143 |