| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.339" W (20.30mm x 8.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F512JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.11250 |
|
CMR03F391GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $35.13111 |
|
![]() |
CMR06F392GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $35.13125 |
![]() |
CDV30FF432FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.16857 |
![]() |
CDV30FH472GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.16857 |
![]() |
CDV30FF103FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.24571 |
![]() |
CDV30FF103FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 42 $35.24571 |
![]() |
CDV30FH332FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.32143 |
![]() |
CDV30FH362FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.32143 |
![]() |
CDV30FJ332FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.32143 |