| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.024 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.409" W (20.80mm x 10.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.902" (22.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F391JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $31.57778 |
|
![]() |
CDV30FF622GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.61625 |
![]() |
CDV30FF682GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.61625 |
CD42FD393JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.039UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.62000 |
|
CMR07F912GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.65444 |
|
![]() |
CMR06F432GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $31.65444 |
![]() |
CMR06F472JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $31.65444 |
CMR06F302FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.67333 |
|
CD42FD303FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.03UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 50 $31.69500 |
|
![]() |
CMR06F362JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $31.80556 |