| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDS30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.024 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.438" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.740" L x 0.340" W (18.80mm x 8.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.819" (20.80mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F822FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.46444 |
|
CMR03F331GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $31.50222 |
|
CD30FC243FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $31.51500 |
|
CMR03F391JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $31.57778 |
|
![]() |
CDV30FF622GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.61625 |
![]() |
CDV30FF682GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.61625 |
CD42FD393JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.039UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.62000 |
|
CMR07F912GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.65444 |
|
![]() |
CMR06F432GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $31.65444 |
![]() |
CMR06F472JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $31.65444 |