| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.027 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.429" W (20.80mm x 10.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR06F392FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.06444 |
|
![]() |
CDV30FF562GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.12250 |
![]() |
CDV30FH392GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.21750 |
![]() |
CDV30FJ392GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.21750 |
![]() |
CMR07F682FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $31.23625 |
![]() |
CMR06F332GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $31.38778 |
![]() |
CDS30FC243JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $31.39500 |
CMR07F822FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.46444 |
|
CMR03F331GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $31.50222 |
|
CD30FC243FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $31.51500 |