| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 270 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.382" (9.70mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03E820GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $25.12818 |
|
CMR03E820GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $25.12818 |
|
CMR03E820GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $25.12818 |
|
CMR07F622FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.18200 |
|
![]() |
CMR06F272JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $25.18200 |
CMR06F392GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.20000 |
|
CD4FA102FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1000PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $25.27350 |
|
CD4FA911FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 910PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $25.27350 |
|
CM07FD912FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.29600 |
|
CMR06F242FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2400PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.32636 |