| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 82 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.142" W (6.90mm x 3.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.209" (5.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03E820GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $25.12818 |
|
CMR07F622FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.18200 |
|
![]() |
CMR06F272JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $25.18200 |
CMR06F392GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.20000 |
|
CD4FA102FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1000PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $25.27350 |
|
CD4FA911FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 910PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $25.27350 |
|
CM07FD912FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.29600 |
|
CMR06F242FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2400PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.32636 |
|
CD30FD203JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.35800 |
|
![]() |
CMR04F391GPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $25.36182 |