| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2400 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.669" L x 0.260" W (17.00mm x 6.60mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD30FD203JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.35800 |
|
![]() |
CMR04F391GPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $25.36182 |
![]() |
CDV30FF332GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $25.42222 |
![]() |
CDV30FF362GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $25.42222 |
CMR04F391FOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $25.43364 |
|
CD30FD153FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.015UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.46640 |
|
CD30FD223JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.46640 |
|
CMR06F272FPDPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2700PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.50600 |
|
![]() |
CMR04F331FPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $25.50600 |
CMR03F301JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $25.50636 |