| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 7500 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.791" L x 0.311" W (20.10mm x 7.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR06F362JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $25.09200 |
CD42FD273JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.11000 |
|
![]() |
CMR04F271FPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $25.11000 |
CMR03E820GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $25.12818 |
|
CMR03E820GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $25.12818 |
|
CMR03E820GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $25.12818 |
|
CMR07F622FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.18200 |
|
![]() |
CMR06F272JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $25.18200 |
CMR06F392GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.20000 |
|
CD4FA102FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1000PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $25.27350 |