| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD4 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1500 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Features: | RF, High Frequency |
| Size / Dimension: | 0.339" L x 0.181" W (8.60mm x 4.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.311" (7.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR07F512FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $24.98400 |
![]() |
CMR07F562GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $24.98400 |
CMR06F302FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.00182 |
|
![]() |
CDV19FF472FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $25.01700 |
CD30FD163GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.016UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.07900 |
|
CMR06F472FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.09182 |
|
CMR07F752JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.09200 |
|
![]() |
CMR06F362JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $25.09200 |
CD42FD273JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $25.11000 |
|
![]() |
CMR04F271FPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $25.11000 |