| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3900 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.689" L x 0.311" W (17.50mm x 7.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD7FA152GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1500PF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $24.09900 |
|
CMR07F682JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $24.12000 |
|
CD30FD163GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.016UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $24.18000 |
|
CD42FD273JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $24.19560 |
|
CMR04F361FOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $24.24583 |
|
![]() |
CMR04F361GPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $24.24636 |
![]() |
CMR06F242GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $24.24636 |
CM07FD103JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 500V |
In Stock: 1,550 $24.31960 |
|
CMR03F201JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $24.40818 |
|
CMR03F201JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $24.40818 |