| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2400 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.669" L x 0.260" W (17.00mm x 6.60mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CM07FD103JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 500V |
In Stock: 1,550 $24.31960 |
|
CMR03F201JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $24.40818 |
|
CMR03F201JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $24.40818 |
|
CMR04F301FOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $24.44364 |
|
![]() |
CDS30FD153JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.015UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $24.45900 |
CD30FD183JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.018UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $24.49000 |
|
![]() |
CMR04F221FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $24.49818 |
![]() |
CMR04F301GPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $24.49818 |
CD30FD153FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.015UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $24.53640 |
|
CMR06F302JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $24.58818 |