| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3000 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.681" L x 0.280" W (17.30mm x 7.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.551" (14.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD7FA821FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 820PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $24.60650 |
|
CMR06F222FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $24.67818 |
|
CMR03F121GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $24.69636 |
|
CMR03F121GOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $24.69636 |
|
CMR03F121GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $24.69636 |
|
CMR03F131GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $24.69636 |
|
CMR03F131GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $24.69636 |
|
![]() |
CMR06F332GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $24.80400 |
CD7FA911FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 910PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $24.89650 |
|
CMR03F241GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $24.93000 |