| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD7 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1500 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.173" (4.40mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.331" L x 0.173" W (8.40mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.311" (7.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F682JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $24.12000 |
|
CD30FD163GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.016UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $24.18000 |
|
CD42FD273JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $24.19560 |
|
CMR04F361FOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $24.24583 |
|
![]() |
CMR04F361GPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $24.24636 |
![]() |
CMR06F242GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $24.24636 |
CM07FD103JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 500V |
In Stock: 1,550 $24.31960 |
|
CMR03F201JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $24.40818 |
|
CMR03F201JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $24.40818 |
|
CMR04F301FOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $24.44364 |