| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 220 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.150" W (6.90mm x 3.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.220" (5.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03E750GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 75PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $24.03000 |
|
CMR03E750GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 75PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $24.03000 |
|
CMR03E750GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 75PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $24.03000 |
|
CMR06F272GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $24.03000 |
|
CMR06F362GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $24.03000 |
|
![]() |
CDV30FK112FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $24.03000 |
![]() |
CDV30FK122FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $24.03000 |
![]() |
CMR06F392FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $24.03000 |
CD7FA152GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1500PF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $24.09900 |
|
CMR07F682JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $24.12000 |