| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 68 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.142" W (6.90mm x 3.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.209" (5.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03E680GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $23.45417 |
|
CMR03E680GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $23.45417 |
|
![]() |
CMR06F472GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $23.52636 |
CD30FD153GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.015UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.52900 |
|
CMR04F241FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.54417 |
|
![]() |
CMR06F332JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $23.56182 |
![]() |
CDV30FF562JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 5% 1000V RADIAL |
In Stock: 0 $23.56200 |
![]() |
CMR06F222GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $23.58000 |
![]() |
CMR04F241GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $23.59818 |
CMR03F111GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 110PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $23.59833 |