| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2200 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.669" L x 0.252" W (17.00mm x 6.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.532" (13.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR04F241GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $23.59818 |
CMR03F111GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 110PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $23.59833 |
|
CMR03F111GOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 110PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $23.59833 |
|
CMR03F111GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 110PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $23.59833 |
|
![]() |
CDV30FH202FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.63400 |
![]() |
CDV30FK252GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.65200 |
![]() |
CMR07F562JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $23.65200 |
![]() |
CDV30FJ392JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 5% 2000V RADIAL |
In Stock: 0 $23.67000 |
![]() |
CDV30FH392JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 5% 1500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.68800 |
CMR06F432FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.70636 |