| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3900 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 2 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.831" L x 0.461" W (21.10mm x 11.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.929" (23.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FH392JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 5% 1500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.68800 |
CMR06F432FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.70636 |
|
![]() |
CMR06F302GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $23.70636 |
CMR03F271JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $23.74167 |
|
CD42FD203JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.76160 |
|
CD42FD223JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.76160 |
|
CD42FD243JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.76160 |
|
![]() |
CMR07F512GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $23.79600 |
CMR07F562FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.85000 |
|
![]() |
CDV30FK202FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.85000 |